Zielony Szlak Okrężny Krzeszowice - Krzeszowice

Oznaczenie zielonego szlaku rowerowego z widoczną w tle kapliczką na drodze w Filipowicach.
Oznaczenie zielonego szlaku rowerowego przy drodze w Filipowicach (Fot. M. Stasińska)
Tagi:
szlak rowerowy
zielony
szlak okrężny
Koordynaty:
50.1105
19.6228
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika marta
Podziel sie:

Zielony szlak okrężny to bardzo dobry pomysł na całodzienną wycieczkę, zwłaszcza jeżeli chcemy po drodze zatrzymywać się przy kolejnych atrakacjach. Szlak jest dośc długi - 41 km i wiedzie, jak to w Krzeszowicach, dolinami i wymagającymi pagórkami. Miejsce startu to jak zwykle węzeł szlaków przy dworcu PKP i w zależności, którą stronę wybierzemy najpierw będziemy poruszać się w górę lub w dół. Nasz opis zakłada podróż na północ.

Po drodze czekają nas takie oto atrakcje: centrum Krzeszowic wraz z parkiem miejskim, kapliczką i Zdrojem Głównym, Vauxhallem, następnie zabytkowe budynki (Pałac Potockich, szpital). Podjazd z Doliny Kamienic do Miękini wynagrodzi nam świetna, długa przejażdżka przez kamieniołom z sąsiadującym Ośrodkiem Naukowym Krakowskiej AGH, w końcu odsłaniające się coraz bardziej widoki na Zamek Tenczyn, dolinę Kamienic i Filipowice.

Zjeżdżając z Kowalskiej Góry mamy możliwość odbicia niebieskim szlakiem biegnącym przez Psary do zalewu Balaton w Trzebinii. Jeżeli zostaniemy na szlaku to dalsza droga szczytem wzniesienia nad Filipowicami dostarczy nam niezapomnianych wrażeń, widać stąd Garb Tenczyński, w dobrą pogodę nawet Tatry oraz zabudowania znajdujące się na dnie Rowu Krzeszowickiego. Po opuszczeniu asfaltu w połowie drogi z Filipowic do Woli Filipowskiej napotykamy kapliczkę ufundowaną przez rodzinę Kleczków.

Po przeprawie przez Filipówkę podróżujemy uliczkami Woli Filipowskiej, zobaczymy tam strzelistą wieżę kościoła. Przekroczenie linii kolejowej będzie oznaczało, że powoli wjeżdżamy w zalesione tereny Tenczynka i Rudna. Lasy będą już towarzyszyć nam po drodze do Krzeszowic. Ciekawe atrakcje, które zobaczymy po drodze to oczywiście Zamek Tenczyn, Rezerwat Dolina Potoku Rudno, kapliczki przydrożne, leśniczówkę Kopce, kopalnię Krystyna. Odbijając lekko ze szlaku w lesie Zwierzynieckim można (warto!) odwiedzić odrestaurowaną Bramę Zwierzyniecką.

Przebieg: Krzeszowice - Miękinia - Dolina Kamienic - Filipowice - Wola Filipowska – Puszcza Dulowska – Las Orley - Rudno (zamek) - Rezerwat Dolina Potoku Rudno - Wielka Góra (385,9 m n.p.m.) - Głuchówki - Sanka - Frywałd - Czerwieniec (380,3 m n.p.m.) - Tenczynek – Krzeszowice
Długość szlaku: 41 km

Galeria

Zielony Szlak Okrężny Krzeszowice - Krzeszowice - galeria zdjęć
  • Oznaczenie zielonego szlaku rowerowego z widoczną w tle kapliczką na drodze w Filipowicach.
  • Kapliczka przydrożna na zielonym szlaku rowerowym wokół Krzeszowic - okolice Filipowic.
  • Droga zielonego szlaku rowerowego biegnąca granią wzniesienia nad Filipowicami.
  • Widok ze zielonego szlaku rowerowego na dolinę Kamienic.
  • Kapliczka ufundowana przez Andrzeja i Reginę Kleczków znajdująca się przy zielonym szlaku rowerowym wokół Krzeszowic.
  • Bród i mostek dla pieszych i rowerzystów nad potokiem Filipówka w Woli Filipowskiej.