Zamczysko

Tagi:
wieża
średniowiecze
arianin
rycerz
zamek
legenda
Koordynaty:
50.1577
19.6889
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika macher
Podziel sie:

Zamczysko to wzgórze (430m) leżące pomiędzy Dębnikiem a Dubiem. Znajdują się tu pozostałości murowanej budowli, najprawdopodobniej wzniesionej w średniowieczu wieży. Teren, na którym, zamek, z którego pozostały do dziś jedynie niełatwe do odnalezienia fundamenty wieży. Fragmenty budowli stworzonej z łamanego kamienia dolomitowego znajdują się na wąskim cyplu wzgórza o stromych zboczach, co wskazuje na obronny charakter konstrukcji. Dziś pozostały po niej jedynie fragmenty fundamentów i otaczające je ziemny wał – odnalezienie ich wymaga nieco wysiłku. Miejsce to nie jest częstym punktem na trasie turystów odwiedzających jurajskie zamki, a i okoliczni mieszkańcy niewiele o nim wiedzą.

Istnieje dość mroczna legenda głosząca, że w zamku tym mieszkała piękna panna, o którą starał się rycerz - arianin. Ze względu na odmienną wiarę panna odrzuciła młodzieńca, ten zaś, w odwecie, najechał zamek i zrównał go z ziemią – wcześniej panna popełniła samobójstwo wskakując do studni.

Galeria

Zamczysko - galeria zdjęć
Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Może ty masz jakieś zdjęcia tego obiektu? Jeżeli tak to zaloguj się, edytuj ten obiekt i dodaj zdjęcia opisując je.