Tenczyński Park Krajobrazowy

Strona WWW:
odnośnik
Tagi:
na czerwieńcu
nowa krystyna
odsłonięcie
wapienie siedliska
rezerwat
Koordynaty:
50.1227
19.6161
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika macher
Podziel sie:

Park o powierzchni 13658,1 ha obejmuje tereny Garbu Tenczyńskiego wraz z największymi kompleksami leśnymi: Puszczą Dulowską i Lasem Zwierzyniec. Leży na obszarze dziewięciu gmin: Alwernia, Babice, Chrzanów, Kraków, Krzeszowice, Liszki, Trzebinia, Wielka Wieś i Zabierzów.

Na terenie parku znajduje się pięć rezerwatów przyrody: Bukowica, Dolina Mnikowska, Lipowiec, Skała Kmity i Zimny Dół. Jest tu kilka siedlisk rzadkich gatunków roślin, ostoje licznych chronionych gatunków zwierząt oraz kilka pomników przyrody. Są tu również dwa cenne odsłonięcia: odsłonięcie "Na Czerwieńcu" w Tenczynku prezentuje skały wapienne, wapienno-piaszczyste i wapienie piaszczyste z bogatą fauną małży, ślimaków, ramienionogów i amonitów, zaś w kamieniołomie "Nowa Krystyna" w Tenczynku widoczne są piaskowce wapniste i wapienie piaszczyste z bogata fauną małży, ramienionogów i amonitów.

Na terenie Gminy Krzeszowice całości krajobrazu Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego dopełnia górujące nad okolicą Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Tenczyn.

Galeria

Tenczyński Park Krajobrazowy - galeria zdjęć
Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Może ty masz jakieś zdjęcia tego obiektu? Jeżeli tak to zaloguj się, edytuj ten obiekt i dodaj zdjęcia opisując je.