Ścieżki dydaktyczne Rezerwatu Doliny Racławki

Tablice informacyjna dotycząca ścieżek dydaktycznych w Dolinie Racławki
Ścieżki dydaktyczne w Dolinie Racławki (Fot. M. Stasińska)
Tagi:
ścieżka dydaktyczna
dolina racławki
odsłonięcie
geologia
Koordynaty:
50.1612
19.7038
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika marta
Podziel sie:

Budowa geologiczna rezerwatu odróżnia Dolinę Racławki od innych dolinek. Poza powszechnie występującymi na tych terenach skałami jurajskimi jest tu cały przegląd skał od bardzo starych, dewońskich – unikatowe w skali Polski odsłonięcie dolomitów i wapieni sprzed 310-130 milionów lat, aż po bardziej współczesne – jak czwartorzędowa martwica wapienna sprzed 2700-8000 lat. Pod względem dydaktycznym rezerwat ten stanowi modelowy obiekt w skali Polski. Jest to miejsce obowiązkowe dla studentów geologii i geoturystów, ale z pewnością zainteresuje także wszystkich innych miłośników osobliwości przyrody.

Ze względu na te geologiczne odmienności Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego wytyczył trzy ścieżki turystyczno-dydaktyczne z tablicami informacyjnymi ustawionymi w najciekawszych punktach. Oznaczono je ukośnym kolorowym paskiem, a drogę do stanowisk dydaktycznych wskazują trójkątne znaczki o barwie odpowiadającej kolorowi znaków ścieżki. Te znakomite trasy spacerowe umożliwiają zwiedzenie najciekawszych zakątków doliny Racławki.

Trasa I (znaki żółte)

Przebieg: tworzy pętlę, zaczynającą się przy parkingu od strony Dubia. Prowadzi na wschód do Wąwozu Żarskiego oraz do doliny Szklarki. W czasie wędrówki można zobaczyć wapienne skałki oraz łom z intruzją porfirową.
Długość szlaku: 7km

Trasa II (znaki czerwone)

Przebieg: również zaczyna się na parkingu. Przebiega przez wąwóz Zbrza, obok kamieniołomu dolomitów, następnie przez Dębnik, gdzie warto zwiedzić nieczynny łom Karmelicka Góra, w którym wydobywano słynne czarne wapienie, zwane dębnickimi marmurami. Przy zejściu do doliny zainteresowani powinni zajrzeć do łomu pisarskiego z widocznym uskokiem waryscyjskim.
Długość: 6 km

Trasa III (znaki niebieskie)

Przebieg: pętla wiodąca z górnej części doliny koło Paczółtowic (z parkingu dojście zielonym szlakiem, a potem żółtym). Głównym jej walorem są łomy (m.in. z odsłonięciem rafy dolnokarbońskiej) oraz zjawiska krasowe: wywierzysko i skałka z nyżą.
Długość: 5 km

Uwaga - na przejście wszystkich wytyczonych na terenie rezerwatu tras dydaktycznych potrzeba około 10 godzin.

Węzeł szlaków znajduje się w Dubiu. Przez dolinę przebiega także zielony szlak turystyki pieszej z Rudawy, żółty szlak Dolinek Jurajskich oraz rowerowy Szlak Orlich Gniazd. U wylotu doliny w Dubiu, na jej zachodnich zboczach w Wąwozie Zbrza znajduje się czynny kamieniołom dolomitów. W przynależnej do rezerwatu Dolinie Szklarki, w jednych z ostatnich zabudowań Dubia od wschodu mieści się dawna pstrągarnia Potockich, „Rózin”. Można tu samemu złowić lub kupić pstrąga.

Do Doliny Racławki najlepiej jest dotrzeć od strony Rudawy (zielonym szlakiem) lub Dubia. Turyści zmotoryzowani mogą zostawić samochód na parkingu w północnej części Dubia, przy gajówce i wejściu do doliny. Osoby niedysponujące autem mogą dojechać do Dubia lub Rudawy busem z Krzeszowic.

Galeria

Ścieżki dydaktyczne Rezerwatu Doliny Racławki - galeria zdjęć
  • Tablice informacyjna dotycząca ścieżek dydaktycznych w Dolinie Racławki
  • Tablice informacyjna dotycząca ścieżek dydaktycznych w Dolinie Racławki
  • Wejście do Doliny Racławki od strony parkingu w Dubiu.

Komentarzy: 1

dnia pisze:

Byłem dziś. Przeszedłem szlak zółty (na mapie niebieski???). Niestety nie cały. Znaków jest za mało i się zgubiłem. Dopiero w Żarach spotkałem ludzi którzy wskazali mi drogę. Dolinka ładna prócz jednego. Jest cała zawalona workami ze śmieciami. Worków są setki. To jakiś koszmar. Nigdy nie spotkałem się z taką ilością śmieci w parkach krajobrazowych.

Obrazek użytkownika Adam