Rudniański Park Krajobrazowy i Rezerwat Dolina Potoku Rudno

Strona WWW:
odnośnik
Tagi:
siedlisko
odsłonięcie
porfiry
wapienie
Koordynaty:
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika marta
Podziel sie:

Park o powierzchni 5813,9 ha jest położony na terenie trzech gmin: Alwernia, Czernichów i Krzeszowice. Obejmuje zlewnię potoków Rudno i Brodła oraz duży obszar lasu.
Na terenie Gminy Krzeszowice znajduje się niewielki fragment rezerwatu Dolina Potoku Rudno, utworzonego w 2001 roku. Jest to rezerwat leśno-krajobrazowy o powierzchni 95,94 ha, prezentujący unikalne zbiorowiska łęgu olszowego i olsu, charakterystyczne dla terenów podmokłych. Obejmuje on malowniczą jurajską dolinkę, gdzie na południe od Zalasu tworzy się piękny przełom. Na stokach pośród lasu odsłaniają się wapienne skały. Spotkać tu można wiele gatunków roślin i zwierząt, między innymi chroniony skrzyp olbrzymi (dorasta do 1,5 metra i trudno go przeoczyć), lilię złotogłów, wawrzynka wilczełyko, bluszcz zwyczajny. Znajduje się tutaj jedyne na niżu siedlisko kumaka górskiego. W obrębie rezerwatu znajduje się nieczynny kamieniołom porfirów "Orlej" z licznymi odsłonięciami porfiru i osadów jurajskich.

Galeria

Rudniański Park Krajobrazowy i Rezerwat Dolina Potoku Rudno - galeria zdjęć
Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Może ty masz jakieś zdjęcia tego obiektu? Jeżeli tak to zaloguj się, edytuj ten obiekt i dodaj zdjęcia opisując je.