Pstrągarnia „Rózin”

Stylowy, piękny budynek z drewna stojący na terenie pstrągarni Rózin.
Stylowy drewniany budynek pstrągarni Rózin (Fot. M. Stasińska)
Strona WWW:
odnośnik
Tagi:
pstrąg
łowisko
stawy rybne
źródło
Koordynaty:
50.1551
19.7038
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika macher
Podziel sie:

U wylotu Doliny Szklarki w Dubiu rozciąga się dziesięć stawów rybnych – miejsce to zwane jest „Pstrągarnią” lub „Rózinem”. Założono je w 1850 roku na polecenie Adama Potockiego, imię wzięło od urodzonej rok wcześniej córki hrabiego, Róży (upamiętniono ją na kamiennym obelisku stojącym przed budynkiem) . Utworzono tu wówczas siedem stawów, zasilanych z pobliskiego źródła, zaś obok postawiono drewniany budynek w stylu szwajcarskim, przeznaczony dla opiekuna stawów. Źródła zostały ocembrowane na kształt groty, istniejącej do dziś. Jest to najstarsza pstrągarnia w Europie Środkowej.

Początkowo stawy służyć miały jedynie do produkcji ikry, przeznaczonej do zarybiania okolicznych rzek i potoków. Stopniowo przekształcano je w hodowlę. Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono, wtedy też utworzono kolejne stawy.

Obecnie teren należy do Przedsiębiorstwa Produkcji i Hodowli Ryb Słodkowodnych w Krakowie Spółki z o.o. Na miejscu można samemu złowić,a następnie ugrilować sobie pstrąga. Możliwy jest też zakup pstrągów i innych ryb łososiowatych.

Od 7 lat w czerwcu w Dubiu, między innymi na terenie Pstrągarni „Rózin”, odbywają się Dni Pstrąga.

Galeria

Pstrągarnia „Rózin” - galeria zdjęć
  • Stylowy, piękny budynek z drewna stojący na terenie pstrągarni Rózin.
  • Drewniany budynek pstrągarni Róźin widziany z drogi.
  • Stawy pstrągarni Róźin oraz wędkarze łowiący ryby.
  • Widok na Dubie z zakrętu przy pstrągarni Róźin

Komentarzy: 1

dnia pisze:

Pstrągarnia pod młotek

"- To standardowa likwidacja. Tak wygląda koniec państwowego zakładu. Moja rola, to urządzić mu pogrzeb - mówi Kazimierz Goszczycki, likwidator (PPiHRS). Spółka ta miała 2,5 tys. hektarów stawów w Małopolsce. - W Dubiu stawy nie przekraczały 3 ha, ale tu była siedziba przedsiębiorstwa. Miejsce na hodowlę ryb było doskonałe ze względów hydrologicznych. Jest tu wiele jurajskich źródeł. Jednak tak atrakcyjny teren nie jest dochodowy. Poza tym hodowle ryb w Polsce nie mają się dobrze - zaznacza likwidator."

Źródło:
http://bit.ly/UdkCok

Obrazek użytkownika macher