Paryż

Zima - ośnieżone świerki i tabliczka "Paryż"
Witamy w Paryżu (fot. M.Stasińska-Buczak)
Tagi:
paryż
galman
napoleon
kopalnia
wieża
sztuczki
wąwóz
Koordynaty:
50.1821
19.5509
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika marta
Podziel sie:

Przysiółek Nowej Góry, oddalony od niej o około 3 km na północny zachód. Osada powstała w XVIII wieku, mieszkali w niej górnicy z pobliskich kopalni ołowiu i galmanu. Początkowo nosiła nazwę Augustów (Augustowo), najprawdopodobniej pochodzącą od imienia ówczesnego współwłaściciela tych ziem, księcia Augusta Czartoryskiego.

Co do pochodzenia obecnej nazwy nowogórskiego przysiółka nie ma pewności. Krąży na jej temat wiele legend. Według jednej z nich w 1812 roku nocował tutaj wracający spod Moskwy do Francji Napoleon Bonaparte – zapytany, jak mu się spało, miał odpowiedzieć: „Jak w Paryżu”. Według innego przekazu kwaterował tutaj pokonany przez Rosjan francuski oddział. Ciężko ranny wpływowy francuski oficer zażyczył sobie, by po śmierci pochować go w Paryżu – prośbę jego spełniono nazywając osadę Paryżem i chowając go tutaj. Inna tradycja głosi, że osadę założyła jedna z właścicielek latyfundium Tęczyńskiego, ponieważ chciała mieć w swych włościach własny Paryż. Niewykluczone jest też, że którąś z okolicznych kopalni zarządzał Francuz, który z tęsknoty za ojczyzną nazwał osadę Paryżem.

Dziś przysiółek – składający się z Paryża Górnego i Dolnego – liczy niespełna 30 gospodarstw. Charakterystycznym punktem jest wznosząca się ponad osadą wieża telefonii komórkowej. Niepowtarzalny urok tego miejsca tworzy jego otoczenie – osada leży na zboczach wzgórza, otoczona jest ze wszystkich stron lasami, w których znaleźć można pozostałości licznych kopalni galmanu. Ze szczytu w pogodne dni roztacza się cudowny widok na pasmo Beskidu Żywieckiego z Babią Górą i Pilskiem oraz Tatry Zachodnie. Po wschodniej stronie Paryża biegnie głęboki parów, Wąwóz Sztuczki. Ma w nim swe źródła potok Filipówka.

Galeria

Paryż - galeria zdjęć
  • Zima - ośnieżone świerki i tabliczka "Paryż"
  • Widok z Paryża na masyw Babiej Góry
  • Krajobraz z zamkiem w Rudnie i Tatrami