Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie

Strona WWW:
odnośnik
Tagi:
park
dolinki
rezerwat
krajobraz
pomnik przyrody
ostańce
skałki
jaskinie
murawy kserotermiczne
Koordynaty:
50.1651
19.7378
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika macher
Podziel sie:

Któż nie słyszał o Dolinkach Krakowskich? W kilkunastu dolinkach jurajskich - między innymi Dolinie Kluczwody, Dolinie Bolechowickiej, Dolinie Kobylańskiej, Dolinie Będkowskiej, Dolinie Szklarki, Dolinie Racławki, Dolinie Eliaszówki, Dolinie Czubrówki, Dolinie Dzwonek i Dolinie Kamienic - leżących na północny zachód od Krakowa widoki i przyroda są tak charakterystyczne i niezwykłe, że objęto je Parkiem Krajobrazowym. Park o powierzchni 20686,1 ha jest położony na terenie 9 gmin: Bukowno, Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice, Michałowice, Olkusz, Trzebinia, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki. Mnóstwo tu pomników przyrody – ożywionej, w postaci starodrzewia (m.in. stara aleja bukowa przy klasztorze w Czernej), a przede wszystkim nieożywionej – wapiennych ostańców, jaskini, krasowych źródeł potoków.

W obrębie parku znajduje się pięć rezerwatów przyrody: Dolina Eliaszówki - rezerwat leśny; Dolina Kluczwody - rezerwat krajobrazowy z naskalnymi zbiorowiskami kserotermicznymi; Dolina Racławki - rezerwat krajobrazowy; Dolina Szklarki - rezerwat leśny, z zespołami buczyny, jaworzyny górskiej, grądami oraz murawami kserotermicznymi i naskalnymi; Wąwóz Bolechowicki - rezerwat krajobrazowy, gdzie ochronie podlega malownicza Brama Bolechowicka wraz ze skałami wapiennymi i jaskiniami, a także fragment łęgu olszowego, grądu, boru mieszanego, zbiorowiska muraw i zarośli kserotermicznych.

Całości dopełniają zabytki kultury – na terenie Gminy Krzeszowice jest to Zespół Klasztoru Ojców Karmelitów w Czernej, zespół dawnego folwarku karmelitańskiego w Siedlcu oraz drewniany kościół p.w. św. Nawiedzenia N.M.P. w Paczółtowicach.

Galeria

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie - galeria zdjęć
Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Może ty masz jakieś zdjęcia tego obiektu? Jeżeli tak to zaloguj się, edytuj ten obiekt i dodaj zdjęcia opisując je.