Ośrodek górniczy w Rudnie

Dawne wyrobisko melafirów z kościołem św. Rafała Kalinowskiego pośrodku
Dawne wyrobisko melafirów z kościołem św. Rafała Kalinowskiego pośrodku (fot. A.Sienieńska)
Tagi:
melafiry
górnictwo
węgiel
kopalnie
sztolnie
szyby
wyrobiska
łom
kamieniołom
magma
Koordynaty:
50.1026
19.5718
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika marta
Podziel sie:

Na północno-zachodnim stromym zboczu Zamkowej Góry w Rudnie założono w latach 60-tych XIX wieku kopalnię. Wydobywano tam z przerwami do 1934 roku węgiel kamienny – zatrudnionych było kilkudziesięciu robotników, działały dwa szyby i sztolnia, a wydobycie było niewielkie. Obecnie na stoku wzgórza widać ślady kopalni w postaci hałd skał płonnych oraz zasypanych szybów i sztolni.
Dużo większe znaczenie w eksploatacyjnej działalności okolic Rudna miały melafiry. Zarówno Zamkowa Góra, jak i inne otaczające wieś wzniesienia zbudowane są z tej skały magmowej, która powstała około 260 milionów lat temu. Melafir ma brunatny, rdzawy kolor (stąd chyba wywodzi się nazwa wsi), w górnych warstwach skały ma liczne pustki, które wypełnione zostały wtórnie kwarcem i kalcytem – odnajdywane tu ametysty, agaty, onyks i chalcedon przeznaczane były dla celów jubilerskich. Wewnętrzna, zbita warstwa skały wykorzystywana była jako tłuczeń do budowy dróg i torowisk kolejowych.

Melafir był w Rudnie eksploatowany w dziewięciu kamieniołomach. W największym z nich zaprzestano wydobycia w latach 60-tych XX wieku. Dziś odwiedzić można nieczynne wyrobiska i ślady po łomach: naprzeciw głównego wejścia do ruin zamku Tenczyn, na zachodnim zboczu bezimiennego wzgórza, między przysiółkami Rudna: Miasto, Babi Koniec i Kajdas; oraz w samym centrum wsi – w jednym z wyrobisk wznosi się kościół pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego.

Galeria

Ośrodek górniczy w Rudnie - galeria zdjęć
  • Dawne wyrobisko melafirów z kościołem św. Rafała Kalinowskiego pośrodku