Ośrodek górnictwa w Tenczynku

Zarośnięte hałdy w Tenczynku
Zarośnięte hałdy w Tenczynku (fot. A.Sienieńska)
Tagi:
węgiel
kopalnia
czerwieniec
krystyna
hałdy
wyrobiska
szyby
diabaz
porfir
niedźwiedzia góra
magma
wapień
Koordynaty:
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika marta
Podziel sie:

Okolice Tenczynka to równocześnie wschodnie granice Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Pierwsze wzmianki o wydobyciu węgla pochodzą z 1659 roku – było to jednak niewielkie wydobycie, początkowo odkrywkowe, później wykonywane płytkich szybach, na potrzeby lokalne. Sytuacja zmieniła się w XVIII wieku, wraz z przejęciem latyfundium Tęczyńskiego przez Elżbietę Annę z Czartoryskich Lubomirską. Dostrzeżono wtedy znaczenie węgla dla ogrzewania dworskich zakładów i rozbudowującego się uzdrowiska w Krzeszowicach. Do 1955 roku wydobywano tu węgiel kamienny w 17 kolejnych kopalniach – po większości z nich nie ma już żadnego śladu, po innych pozostały wyrobiska, szyby, hałdy, czy zabudowania przemysłowe.

Miłośnicy dawnego górnictwa znajdą pozostałości dawnej eksploatacji głównie w rejonie wzgórza Czerwieniec, gdzie w latach 1940-55 działała kopalnia Krystyna Nowa (Krystyna II, Krystyna Upadowa). Wśród drzew i gęstych krzewów wciąż widoczne są wysokie hałdy z licznymi okruchami węgla, zasypane lejki szybów, nadszybia, zapadliska nad sztolniami oraz betonowe fundamenty zabudowań, wież wyciągowych i innych urządzeń. Nieopodal znajduje się też wielkie wyrobisko nieczynnego kamieniołomu wapienia jurajskiego.
Natomiast na zboczu Niedźwiedziej Góry (357) znaleźć można pozostałości po kopalni Krystyna I, w której wydobywano węgiel od 1895 roku do 1929 - budynki nadszybia szybu o głębokości 181 m oraz zdewastowane budynki mieszkalne jej pracowników. Niedźwiedzia Góra to także kamieniołom diabazu, stalowoszarej skały magmowej używanej do budowania dróg i nasypów kolejowych, wydobywanej tutaj od 1902 roku. Obecnie Kopalnia Diabazu w Tenczynku wchodzi w skład spółki Kopalnie Porfiru i Diabazu.

Galeria

Ośrodek górnictwa w Tenczynku - galeria zdjęć
  • Zarośnięte hałdy w Tenczynku
  • Mapa ścieżki dydaktycznej szlaku dawnego górnictwa w okolicach Tenczynka i Rudna
  • Tablica informacyjna ścieżki dydaktycznej szlaku dawnego górnictwa w okolicach Tenczynka i Rudna
  • Widok na zdewastowany budynek nieczynnej kopalni Krystyna I
  • Widok na budynek kopalni Krystyna I

Komentarzy: 1