Dubie

Widok na majestatyczne skały, charakterystyczne dla Dubia
Skały w Dubiu (fot. A.Sienieńska)
Koordynaty:
50.152
19.6935
Stroną opiekuje się:
Podziel sie:

Wieś w zachodniej części Gminy Krzeszowice, liczy około 250 mieszkańców. Położona jest w niezwykle urokliwej okolicy – wokół wznoszą się porośnięte lasami wzgórza: Widoma (Lubartowska Góra, 430m – jej północne zbocza opadają do Wąwozu Żarskiego) i Zamczysko (430m) od północy, Łysa Góra (431m) od wschodu i Na Skałkach (355m) od południa, swe ujścia mają tu Dolina Racławki i Dolina Szklarki, a oba potoki spływają do centrum wsi i łączą się w Rudawkę. Wszystko to, wraz z okazałymi wapiennymi skałkami jurajskimi piętrzącymi się we wsi składa się na malowniczą Kotlinkę Dubia.

Dubie w całości objęte jest Parkiem Krajobrazowym „Dolinki Krakowskie”, niewielka północna część wsi wchodzi w skład leśnego rezerwatu przyrody „Dolina Racławki”. U wylotu Doliny Szklarki znajduje się założona przez Potockich w XIX wieku Pstrągarnia „Rózin”, w której można złowić lub kupić pstrągi i karpie. Na Rudawce stoją dwa XVI-wieczne młyny: Chechło i Dupp. Na pobliskim wzgórzu Zamczysko znaleźć można pozostałości średniowiecznego zamku.

Pierwsze wzmianki o Dubiu pochodzą z XIV wieku, wieś zamieszkiwała wtedy szlachta zaściankowa. W XVII ziemie te kupił Jan Tęczyński i przeznaczył na uposażenie Klasztoru w Czernej ufundowanego przez swą siostrę, Agnieszkę Firlejową. Potem Dubie znów wróciło w ręce szlacheckie, a w XIX wieku nabyła je Katarzyna Potocka z Krzeszowic.

W 1944 roku Dubie było miejscem walk partyzantów polskich i radzieckich z Niemcami – wydarzenia te upamiętniają dwa pomniki-głazy umiejscowione w 1947 roku u stóp wzgórza Widoma.

Na terenie wsi działa Kopalnia Odkrywkowa Dolomitu. Do Dubia kursują busy z Krakowa i Krzeszowic. Jest tu także sklep. Przez wieś biegną dwa szlaki turystyki pieszej: zielony z Rudawy i żółty szlak Dolinek Jurajskich.

  • Widok na majestatyczne skały, charakterystyczne dla Dubia
  • Wjazd do kopalni dolomitu w Dubiu
  • Kopalnia dolomitu Lafarge w Dubiu
  • Reklama, drogowskaz kopalni w Dubiu.