Czerna

Widok na klasztor Karmelitów Bosych w Czernej
Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej (fot. A.Sienieńska)
Koordynaty:
50.1747
19.6145
Stroną opiekuje się:
Podziel sie:

Licząca ponad 1200 mieszkańców wieś położona malowniczo na zboczach doliny Czernki, wśród rozległych lasów. W odgałęzieniach doliny znajdują się liczne wąwozy, w dużej mierze dostępne dla spacerowiczów - Wąwóz Krzyk (wzdłuż drogi do Nowej Góry), Wąwóz Zakopane i Wąwóz Wądole (przy drodze do Doliny Eliaszówki i Lasu Hrabskiego) czy Wąwóz Buce (północne odgałęzienie Doliny Czernki). W samej Dolinie Czernki po prawej stronie drogi warto obejrzeć odsłonięcie skał karbońskich, noszące nazwę Czerwona Ścianka, z ławicami skorup ramieniogłowów.

Początkowo osada górnicza, jak wiele w okolicy – najstarsze wzmianki o górnictwie srebronośnych rud ołowiu we wsi pochodzą z połowy XVI wieku. W XIX wieku powstawały tu kolejne kopalnie galmanu, a potem także rudy żelaza i węgla kamiennego. Obecnie Czerna słynie przede wszystkim z przepięknych widoków oraz miejsc skłaniających do zadumy i modlitwy. Od południa, przy wjeździe do wsi od strony krzeszowickiego osiedla Czatkowice, znajduje się wschodnie ujście Doliny Eliaszówki, będącej rezerwatem przyrody. W dolinie, ciągnącej się od Czernej aż do Paczółtowic, czekają na turystów takie atrakcje, jak Diabelski Most, źródła (m.in. św. Eliasza), groty (św. Hilariona i św. Hieronima), czy liczne ostańce skalne. Przez dolinę przebiegają szlaki rowerowe (czerwony i niebieski) i piesze.

Na stoku wzgórza doliny znajduje się kompleks klasztoru Karmelitów Bosych, miejsce kultu św. Rafała Kalinowskiego i Matki Boskiej Szkaplerznej. W centrum wsi znajduje się Dom Rekolekcyjny Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

W Czernej jest kilka sklepów spożywczych, Dom Pomocy Społecznej oraz Agroturystyka „Przy leśniczówce” wraz z hotelem dla koni. Do wsi kursują busy z Krzeszowic.

W grudniu 2000 wieś została wyróżniona przez czytelników Gazety Krakowskiej jako wieś o wielkich walorach turystycznych i otrzymała prawo oficjalnego używania godła "Polska".

  • Widok na klasztor Karmelitów Bosych w Czernej
  • Potok Eliaszówka wijący się dnem doliny
  • Ocembrowane na kształt serca Źródło Św. Eliasza