Ostrężnica

Widok z przysiółka Łany na główną, przejazdową drogę w Ostrężnicy
Widok z Łanów na Ostrężnicę (Fot. M. Stasińska)
Koordynaty:
50.1935
19.5688
Stroną opiekuje się:
Podziel sie:

Wieś położona w północno-zachodniej części gminy Krzeszowice, jej przysiółek – Galman – wcina się już w gminę Trzebinia. Wieś weszła w ręce Tęczyńskich na przełomie XIV i XV wieku, wcześniej należała do dóbr królewskich. Już wtedy była to osada górnicza – okolice Ostrężnicy i Nowej Góry stanowiły centrum wydobycia rud ołowiu z domieszką srebra (galeny), a potem także rud cynku (galmanu).

Tradycje górnictwa rudy galmanu sięgają końca XIII i XIV w. Szczyt wydobycia przypadał na okres od XVII do początków XX wieku wieku. W rejonie Ostrężnicy działało wtedy kilkanaście kopalni, galman wywożony był Wisłą do Gdańska, a stamtąd trafiał m.in. do Szwecji, gdzie używano go do produkcji mosiądzu. W XIX wieku górnym ośrodkiem wydobycia galmanu były kopalnie w pobliżu nowogórskiego przysiółka Paryż, zlokalizowane na zboczach Ostrońskiej Góry, wznoszącej się między Paryżem a Galmanem.

Podczas II wojny Światowej Niemcy włączyli Ostrężnicę i sąsiadującą z nią Lgotę w skład Rzeszy Niemieckiej, graniczącej tutaj z tzw. Generalnym Gubernatorstwem. Po wojnie wznowiono eksploatację galmanu na wschód od przysiółka Galman, ale tylko jako kamieniołom dla potrzeb budowlanych. Wydobycie ustało ostatecznie w latach 90-tych XX wieku.

We wsi jest kościół rzymskokatolicki pw. Św. Faustyny, kilka sklepów, szkoła podstawowa (wybudowana na początku XX wieku na miejscu karczmy), boisko i zbór Świadków Jehowy. Ostrężnica ma ponad tysiąc mieszkańców.

  • Widok z przysiółka Łany na główną, przejazdową drogę w Ostrężnicy