Miękinia

Staw w Miękini zimą
Staw w Miękini zimą (fot. A.Sienieńska)
Koordynaty:
Stroną opiekuje się:
Podziel sie:

Wieś licząca około 1300 mieszkańców, położona na południowo-wschodnim zboczu Doliny Miękini oraz na wschodnim stoku Miękińskiej Góry. Teren wsi objęty częściowo zasięgiem Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie”, południowa część wsi leży natomiast na obszarze Jurajskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. W XIV-XV wieku wieś królewska, podarowana za zasługi kasztelanowi krakowskiemu Janowi z Tenczyna – od tamtej pory do XX wieku związana z latyfundium Tęczyńskich. Mieścił się tu folwark, zaś w XVIII wieku rozpoczęto eksploatację porfiru.

Na początku XX wieku Miękinia była nowoczesnym ośrodkiem górniczym. W kamieniołomie stosowano dynamit, we wsi były kuźnie, karczmy, a także łaźnia, do której oprócz osób zatrudnionych w kamieniołomie dostęp mieli dwa razy w tygodniu także pozostali mieszkańcy wsi.

Niekwestionowaną atrakcją wsi jest wulkan, którego krater około 270 milionów lat temu (dolny perm) stanowiła dzisiejsza Miękińska Góra (443 m). Pozostałością po jego działalności są grube na kilkadziesiąt metrów pokłady porfiru, wydobywanego do 1975 roku w kamieniołomie w centrum wsi. Dziś kamieniołom jest nieczynny, jego obszar wykorzystywany jest jako tereny rekreacyjne (boisko, miejsce na ognisko, staw, ścieżki spacerowe i rowerowe. Dawny kamieniołom jest też miejscem szczególnie lubianych przez quadowców, odbywają się tu także rozgrywki paintballowe. Od 2008 roku rokrocznie odbywają się tu zawody trialowe. Naprzeciwko wejścia na teren kamieniołomu stoi budynek dawnej sztygarówki, wybudowanej w latach 1948-49 z miejscowego porfiru i libiąskiego dolomitu (przebudowany w 2011 roku nabrał, niestety, bardziej nowoczesnego charakteru). Od zamknięcia kamieniołomu w 1975 roku mieści się tu Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Na wzgórzu ponad wsią wznosi się budynek remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Nieopodal w willi o charakterze staropolskiego dworku, w której mieszkali dawniej zarządcy kopalni porfiru mieści się Dom Dziecka.

Do Miękini należą przysiółki: Olkówki (Olchówki), Wzgórze i Stawiska. Na terenie wsi jest kilka sklepów. Kursują tu busy z Krzeszowic. Przez wieś biegną dwa szlaki rowerowe: zielony i czerwony. Kursują tu busy z Krzeszowic.

  • Staw w Miękini zimą
  • Widok na ośnieżony budynek AGH w Miękini
  • Widok na oświetlone słońcem nieczynne wyrobisko porfiru w Miękini
  • Dawny kamieniołom porfiru
  • Zaśnieżony staw w nieczynnym kamieniołomie w Miękini
  • Widok na drogę prowadzącą przez Miękinię
  • Charakterystyczny widok w Miękini - kable telefoniczne oraz wieża remizy OSP
  • Staw w Miękini latem
  • Widok na unowocześniony budynek AGH w Miękini