Filipowice

Widok na kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Filipowicach wzniesiony z czerwonego tufu filipowickiego
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Filipowicach (fot. A.Sienieńska)
Koordynaty:
50.1553
19.5656
Stroną opiekuje się:
Podziel sie:

Wieś licząca około 2200 mieszkańców, zwarta zabudowa ciągnie się na długości około 4 km na zboczach Doliny Filipówki. Dnem doliny płynie potok, Filipówka, który w XIX wieku zwany był Cudowną – ponoć po wypiciu wody pobranej z jego źródła okolicznym mieszkańcom ustępowały rozmaite dolegliwości.

Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od imienia jej założyciela, sołtysa Filipa, o którym wzmiankują źródła już z 1337 roku. Od XVI wieku wieś wchodziła do dóbr Tęczyńskich, a później kolejnych właścicieli tych ziem. Działające w XIX i XX wieku na terenie wsi kopalnie węgla kamiennego (początkowo odkrywkowe) prowadziły wydobycie węgla na niewielką skalę.

Filipowice są szczególnie interesującym miejscem dla miłośników osobliwości geologicznych. Na wschodnim zboczu Doliny Filipówki znajduje się kilka odkrywek zlepieńca myślachowickiego, zaś w pobliżu remizy OSP obejrzeć można odkrywkę piaskowców karniowickich. Najbardziej znane są jednak Filipowice z permskiego tufu porfirowego – ciemnoróżowej porowatej skały utworzonej z połączenia popiołów wulkanicznych z zastygającą lawą (z wulkanu w pobliskiej Miękini), która ze względu na swą dekoracyjność zwana jest „marmurem filipowickim” i wykorzystywana do ornamentów architektonicznych. Wykorzystanie filipowickiego tufu podziwiać można w samych Filipowicach – wzniesiono z niego w latach 50-tych ubiegłego wieku miejscowy kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Z czerwonych tufów zbudowana jest Czerwona Skała (420 m n.p.m.), wzgórze na wschodniej stronie górnego odcinka doliny. Tutaj jeszcze dwadzieścia lat temu działał ogromny kamieniołom. Dziś kamieniołom jest nieczynny – warto go odwiedzić, nie tylko dla tufów, ale i dla cudnych widoków. Nieopodal kamieniołomu (droga do niego prowadzi zarówno od centrum Filipowic, jak i od kamieniołomu porfiru w Miękini) wznosi się Kowalska Góra (440 m), z której roztacza się uroczy widok na Rów Krzeszowicki, Pogórze Wielickie i Beskidy Zachodnie z Babią Górą. Stok Kowalskiej Góry opada na wschód do Doliny Kamienic, ozdobionej malowniczymi wapiennymi skałami z Pipkową Skałą, będącą pomnikiem przyrody nieożywionej. Doskonałe miejsce na spacery i wycieczki rowerowe.

Na terenie miejscowości mieści się: szkoła podstawowa, biblioteka, kościół, cmentarz, sklepy spożywcze. Kursują tu busy z Krzeszowic.

  • Widok na kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Filipowicach wzniesiony z czerwonego tufu filipowickiego
  • Figurka przed kościołem w Filipowicach
  • Potok Filipówka