Las Zwierzyniecki

Widok na Bramę Zwierzyniecką - wjazd do Lasu Zwierzynieckiego
Brama Zwierzyniecka - wjazd do Lasu Zwierzynieckiego (fot. A.Sienieńska)
Tagi:
las
polowanie
zwierzyniec
brama staw
wędkowanie
tęczyńscy
potoccy
ogrodzenie
diabaz
węgiel
kopalnia
niedźwiedzia góra
czerwieniec
kamieniołom
łom
wapień
Koordynaty:
50.104
19.6304
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika marta
Podziel sie:

Fragment lasu mieszanego na Garbie Tenczyńskim, rozciągający się od Nawojowej Góry po drogę prowadzącą z Tenczynka do Rudna, stanowiący tereny łowne dla zamku Tenczyn. Na terenie Lasu Zwierzyniec wznosi się kilka wzgórz: m.in. Czerwieniec (380m) z dawną kopalnią węgla kamiennego Krystyna II i nieczynnym kamieniołomem wapienia jurajskiego oraz Niedźwiedzia Góra z pozostałościami kopalni Krystyna I i wciąż działającym kamieniołomem diabazu.

Już w XIV wieku las ten najprawdopodobniej pełnił funkcję „zwierzyńca” rodu Tęczyńskich (choć rozmaite źródła wspominają też o zwierzyńcu w okolicach Woli Filipowskiej – niewykluczone, że w tym okresie istniały dwa zwierzyńce). Pewne jest natomiast, że na początku XIX wieku ówcześni właściciele tych ziem, Potoccy, ogrodzili drewnianym płotem 863 hektary lasu w tych okolicach i hodowali w nim jelenia, sarny, daniele, zające i ptaki łowne. Kilka razy w roku urządzali tu huczne polowania. Zwierzyniec istniał do 1919 roku. Wtedy drewniane ogrodzenie zostało zniszczone, a zwierzęta wybite.
Z ogrodzenia pozostała do dziś tylko jedna brama, tzw. Brama Zwierzyniecka.

Na terenie Lasu Zwierzyniec znajduje się kilka leśnych stawów: Staw Wroński – dawniej pełniący funkcje rekreacyjne, teraz raj dla wędkarzy, Staw Rzeczki, Czarny Staw. Doskonałe miejsce na spacery, rower, jazdę konną, nie lada gratka dla amatorów dawnego górnictwa i geoturystyki oraz poszukiwaczy skarbów.

Galeria

Las Zwierzyniecki - galeria zdjęć
  • Widok na Bramę Zwierzyniecką - wjazd do Lasu Zwierzynieckiego