Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach

Widok na jedną z drewnianych wież kościoła w Paczółtowicach
Kościelna wieża (fot. M.Stasińska-Buczak)
Tagi:
kościół
architektura drewniana
zabytek klasy 0
dzwonnica
płyty nagrobne
czarny marmur dębnicki
paczółtowska pani
Koordynaty:
50.1774
19.6596
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika marta
Podziel sie:

Jedna z legend głosi, iż dawno, dawno temu pani Pisarska, właścicielka pobliskiej wsi Pisary, wiozła ze Wschodu obraz Matki Boskiej do domowej kaplicy. Kiedy przejeżdżała przez Paczółtowice jej wóz nagle zatrzymał się i, choć zaprzęgano do niego coraz to więcej koni, nie ruszył z miejsca. Pisarska uznała to za znak z nieba i ufundowała w tym miejscu kościół.

Pierwszy kościół powstał na początku XIV wieku, wybudowany najpewniej przez któregoś z przedstawicieli rodu herbu Topór z Morawicy. Obecnie stojąca we wsi świątynia wybudowana została z pni jodłowych (choć niektóre źródła podają, że z modrzewia) około 1515 roku przez któregoś z Paczółtowskich, właścicieli wsi. Odrestaurowano go w XVII wieku, potem w XIX, a ostatnia restauracja zakończyła się w 1996. Z XVI wieku pochodzi drewniana wieża, kruchta i zakrystia z końca XIX. Wewnątrz na uwagę zasługuje wiele dzieł sztuki: przede wszystkim wczesnobarokowy ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Apokaliptycznej na tle gorejącego krzewu, „Paczółtowskiej Pani” – obraz uchodzi za cudowny, stanowił część tryptyku, którego pozostałe części wiszą oddzielnie obok ołtarza. Chrzcielnica z brązu pochodzi z XVI wieku, podobnie jak obraz Chrystusa Frasobliwego, zaś manierystyczny ołtarz św. Mikołaja z XVII wieku został tu najprawdopodobniej przeniesiony z Katedry Wawelskiej.

Wokół kościoła rosną wiekowe drzewa, dwa z nich są pomnikami przyrody. W mur otaczający dawny cmentarz wmurowanych jest wiele ciekawych płyt nagrobnych, między innymi mistrzów sztuki kamieniarskiej, z czarnego „marmuru dębnickiego” – pierwotnie znajdowały się one wewnątrz kościoła, dziś są już częściowo nieczytelne. Na dziedzińcu stoi też drewniana dzwonnica z 1530 roku.

Kościół w Paczółtowicach jest jedną z najstarszych tego typu budowli na ziemi krakowskiej, stanowi zabytek klasy „0”. Jest koniecznym do odwiedzenia punktem na Szlaku Architektury Drewnianej.

Galeria

Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach - galeria zdjęć
  • Widok na jedną z drewnianych wież kościoła w Paczółtowicach
  • Widok na kościół w Paczółtowicach i stojący na jego dziedzińcu krzyż
  • Widok na drewnianą dzwonnicę
  • Widok na tabliczkę wmurowaną w kościlny mur przy bramie
  • Widok na dzidziniec kościelny z dzwonnicą w tle
  • Pomnik nagrobny na dziedzińcu kościoła w Paczółtowicach
  • Widok na kamienną tablicę nagrobną