Jaskinia Żarska i Jaskinia Bez Nazwy

Tagi:
jaskinia
dziura
grota
grotołaz
speleo
speleologia
skały
Koordynaty:
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika marta
Podziel sie:

Jaskinia Żarska leży w Wąwozie Żarskim w Dolinie Racławki. Ma, według najnowszych źródeł, 145 metrów długości i rozwinięcie poziome, które nie nastręcza trudności przy zwiedzaniu. Do wnętrza prowadzą zatarasowane blokami skalnymi duże otwory. Jaskinię tworzy jedna rozległa, lecz niska sala z niewielkimi odnogami, posiada niezbyt bogatą szatę naciekową w postaci żeber skalnych, niewielkich stalaktytów i mleczka wapiennego.
Regularnie eksplorowana przez grotołazów. Trudność może sprawić odnalezienie jej, bowiem otwór nie jest widoczny z dna wąwozu. Oto wskazówki dojścia, wg it-jura.pl:

„Do jaskini kierujemy się od wsi Dubie położonej w dolinie Racławickiej. Idąc za zielonymi znakami szlaku turystycznego w górę dolinki przy ostatnich domach tej wsi (leśniczówka), gdzie kończy się rezerwat odbijamy od szlaku wraz z drogą do Żar w prawo. W miejscu gdzie droga ta ostro skręca w lewo, tuż przed tym zakrętem wchodzimy w prawo w leśną drogę. Tu po pokonaniu drewnianego mostu idziemy w lewo dnem Wąwozu Żarskiego. Wąwóz ten staje się coraz głębszy, a na wschodnim jego zboczu pojawiają się skałki. Za ostatnimi z nich skręcamy w prawo i pokonując to zbocze dochodzimy do małej równinki ze skałkami. I podnóża tych form skalnych znajduje się otwór wejściowy do jaskini niewidoczny z daleka.”

Poniżej Jaskini Żarskiej po lewej stronie znajduje się schronisko trójotworowe, a po prawej Jaskinia Bez Nazwy – długa na 60 m (wg starych danych), o pięknej szacie naciekowej, ale za to bardzo ciasna, pełna meandrów i zacisków. Dla zaawansowanych grotołazów.
Pierwsza informacja pisana o jaskini pochodzi z 1878 (W. Ściborowski). W 1879 G. Ossowski przeprowadził tu badania namuliska.

Galeria

Jaskinia Żarska i Jaskinia Bez Nazwy - galeria zdjęć