Jaskinia Beczkowa

Tagi:
jaskinia
speleo
grotołazi
dolina racławki
Koordynaty:
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika macher
Podziel sie:

Niewielka jaskinia w Dolinie Racławki, na południowy wschód od wschodnich krańców Paczółtowic. Długość około 50 m, głębokość 16m. Nazwa wzięta prawdopodobnie od beczkowatego otworu jaskini. Wstępny 10-metrowy korytarz w postaci mytej rury prowadzi do dwóch salek bocznymi odnogami, z których najdłuższa to stroma "pochylnia" o gliniastym dnie prowadząca do najniższego punktu jaskini. Wewnątrz sporo owadów i nieliczne nacieki.

Jaskinia po raz pierwszy wzmiankowana w 1935 roku, końcowy korytarz po raz pierwszy opisany i wyrysowany w 2003. Jaskinia dla średniozaawansowanych.

Dojście według informacji z forum speleo.pl:

„Idąc od strony parkingu przy drodze na Żary przekraczamy mostek na potoku Racławki, potem następny (taki łatwy do rozkołysania) po czym znajdujemy się nad charakterystycznym zakolem potoku z martwicą wapienną (powinny być tablice) wysoko nad potokiem i maszerujemy w kierunku na północ w stronę źródła Bazana. W pewnym momencie pojawiają się skałki na prawej stronie (chyba z wapienia węglowego) w bukowym lesie. Odchodzi tam w górę boczna dolinka i tam się kierujemy. Jaskinia znajduje się na północnej stronie tej bocznej dolinki około 25 m nad szlakiem turystycznym. Z dołu jest niewidoczna, nieopodal rośnie bardzo ładny buk, chyba pokaleczony przez jakieś inicjały. Do jaskini prowadzi średnio widoczna ścieżka.”

Galeria

Jaskinia Beczkowa - galeria zdjęć
Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Może ty masz jakieś zdjęcia tego obiektu? Jeżeli tak to zaloguj się, edytuj ten obiekt i dodaj zdjęcia opisując je.