Dolina Eliaszówki i Rezerwat Dolina Eliaszówki

Jaskinie widoczne na zboczach Doliny Eliaszówki, wraz z odsłonięciami wapiennymi
Jaskinie widoczne na zboczach Doliny Eliaszówki (fot. A.Sienieńska)
Tagi:
eliaszówka
źródło
rezerwat
dolina
skałki
klasztor
jaskinia
Koordynaty:
50.1611
19.6909
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika macher
Podziel sie:

Ciągnąca się niemal 6 km, od Czernej do Gorenic, dolina, która nazwę bierze od płynącego jej dnem potoku Eliaszówka. Druga nazwa doliny – Dolina Eliasza – pochodzi od imienia biblijnego proroka Eliasza, patrona klasztoru w Czernej wzniesionego na zachodnich zboczach doliny.

Dolina o stromych skalistych zboczach zbudowanych z wapienia karbońskiego w całości jest zalesiona, głównie lasem liściastym, toteż liczne malownicze skalne ostańce widoczne są dopiero jesienią, gdy opadną liście. Płynący dnem potok wije się wśród drzew, tworząc miejscami niewielkie rozlewiska, kaskady i małe wodospady.

W celu ochrony naturalnego drzewostanu (buczyna karpacka, grądy, łęgi olchowo-jesionowe) oraz skał wapiennych w 1989 roku utworzono tu rozległy, ponadstuhektarowy leśny częściowy rezerwat przyrody. Dnem doliny biegnie droga asfaltowa, dzięki czemu to urokliwe miejsce doskonale nadaje się do wycieczek zarówno pieszych, jak i rowerowych, także rodzinnych, nawet dla niezbyt zaawansowanych rowerzystów. Rezerwat, a zarazem najbardziej atrakcyjna część doliny to dwukilometrowy odcinek między Czatkowicami a zachodnim krańcem wsi Paczółowice, warto jednak przedłużyć wyprawę i podążyć w kierunku Gorenic ku źródłom Eliaszówki.

W krasowej dolinie wypływa kilka źródeł, których wody zasilają potok – źródło św. Elizeusza, z którego klasztor czerpie wodę na swoje potrzeby; źródło św. Józefa, przy murowanych kaskadach na Eliaszówce, blisko bramy wjazdowej na teren kopalni wapienia w Czatkowicach, oraz najczęściej odwiedzane przez turystów i pielgrzymów ocembrowane źródło św. Eliasza o leczniczych ponoć właściwościach.
Znaleźć tu można także kilka jaskiń i schronisk skalnych – grotołazów zainteresują przede wszystkim Jaskinia Pod Bukami oraz Jaskinia Gorenicka, wszyscy chętni mogą natomiast zwiedzić Grotę św. Hilariona i Grotę św. Onufrego, dawne pustelnie.

Wszelkie ślady ludzkiej działalności w Dolinie Eliaszówki związane są z założonym w XVII wieku pustelniczym klasztorem karmelitów bosych. Wzniesiony na zboczach doliny kompleks klasztorny obejmował w owym czasie 80 ha lasów. W XIX wieku klasztor zmienił nieco swój charakter, obecnie większa część obszaru wchodzi w skład rezerwatu, zaś po „wielkiej klauzurze” pozostały fragmenty murów, resztki rozrzuconych po lesie pustelni i malownicze ruiny Diabelskiego Mostu z Furtą Siedlecką. Wszystko to pięknie komponuje się z krajobrazem doliny.

Galeria

Dolina Eliaszówki i Rezerwat Dolina Eliaszówki - galeria zdjęć
  • Jaskinie widoczne na zboczach Doliny Eliaszówki, wraz z odsłonięciami wapiennymi
  • Kamienna kapliczka z obrazem proroka przy źródle św. Eliasza
  • Widok na źródło św. Eliasza z charakterystycznym ocembrowaniem w kształcie serca. W tle kapliczka św. Eliasza.
  • Widok na charakterystyczne obramowanie źródełka św. Eliasza, dno basenu w kształcie serca.
  • Źródło św. Eliasza zimą. Niewielka ilość wody wpływa do basenu.
  • Widok na oznaczenie żółtego szlaku, który przebiega przez dno doliny Eliaszówki
  • Potok Eliaszówka wijący się dnem doliny
  • Widok na ruiny Diabelskiego Mostu
  • Droga prowadząca do Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej