Diabelski Most

Widok na malownicze ruiny Diabelskiego Mostu
Malownicze ruiny Diabelskiego Mostu (fot. A.Sienieńska)
Tagi:
eliaszówka
rezerwat
most
Koordynaty:
50.1659
19.6349
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika macher
Podziel sie:

Przerzucony przez głęboki jar most budowali przez 20 lat (1671-1691) sami pustelnicy. Miał on łączyć klasztor z drogą do wsi Siedlec, gdzie mieścił się folwark klasztorny. Most był imponującym dziełem architektonicznym – zbudowany z kamienia, liczył 120 metrów długości i 9,5 metra szerokości, wznosił na wysokość 18 m i wspierał na 11 arkadach, podpartych potężnymi filarami. Miał kamienne balustrady i ozdobiony był posągami świętych. Po jego wschodniej stronie wzniesiono Furtę Siedlecką z kaplicą dla wiernych, domem gościnnym i stajnią. Stamtąd droga wiodła do leżącej 500 metrów dalej Bramy Siedleckiej w murze „wielkiej klauzury”.

Początkowo most służył jedynie zakonnikom, po zniesieniu klauzury w 1805 roku przejście było już dostępne dla wszystkich. W 1843 roku zawalił się częściowo środkowy łuk, a kiedy ponad 60 lat łuk ten runął całkowicie, most już od kilku lat był wyłączony z użytkowania.
Dziś most pustelniczy jest malowniczą ruiną, która stanowi barwny, magiczny wręcz element krajobrazu.

Wiąże się z nim kilka legend. Zakonnicy nazywali go mostem „anielskim”, lecz okoliczni mieszkańcy przemianowali go z czasem na „most diabelski”’. Ponoć raz do roku odbywa się tu zjazd wszystkich diabłów, któremu przewodzi sam Lucyfer, a obradom przyglądają się czarownice. Inne podanie głosi, że diabeł ukrył pod mostem wielki skarb, którego pilnie strzeże. Odnaleźć skarb można jedynie w Wielki Piątek, gdy diabeł zwraca swą uwagę ku innym sprawom, a mianowicie zajęty jest kuszeniem Chrystusa. Ale uwaga – śmiałek poszukujący skarbu ma na to tylko ten jeden dzień – jeśli nie zdąży czeka go śmierć. Zaiste zaczarowane to miejsce.

Galeria

Diabelski Most - galeria zdjęć
  • Widok na malownicze ruiny Diabelskiego Mostu
  • Zniszczone przęsła Diabelskiego Mostu od strony wschodniej
  • Łukowe przęsła Diabelskiego Mostu
  • Diabelski Most z charakterystyczną brzozą
  • Miejsce po najwyższym przęśle Diabelskiego Mostu