Odkrywaj piękne okolice Krzeszowic!

Wbrew pozorom gmina Krzeszowice kryje w sobie wiele arcyciekawych miejsc. Owszem, wiele z nich jest już znane i posiada swoją turystyczną renomę, ale są i takie, które dopiero wymagają odkrycia.

Oto moja subiektywna propozycja, mam nadzieję, że zachęcę was do odwiedzenia tych miejsc i szlaków, może uda się dołączyć jakieś fotografie?

Jaskinia Żarska i Jaskinia Bez Nazwy

Jaskinia Żarska leży w Wąwozie Żarskim w Dolinie Racławki. Ma, według najnowszych źródeł, 145 metrów długości i rozwinięcie poziome, które nie nastręcza trudności przy zwiedzaniu. Do wnętrza prowadzą zatarasowane blokami skalnymi duże otwory. Jaskinię tworzy jedna rozległa, lecz niska sala z niewielkimi odnogami, posiada niezbyt bogatą szatę naciekową w postaci żeber skalnych, niewielkich stalaktytów i mleczka wapiennego.
Regularnie eksplorowana przez grotołazów. Trudność może sprawić odnalezienie jej, bowiem otwór nie jest widoczny z dna wąwozu.

Bartlowa Góra - Szwedzka Droga

Zalesione wzgórze pomiędzy Krzeszowicami a Czerną, leżące w widłach potoków Krzeszówka i Miękinia, stanowi dobry punkt widokowy. Znajdują się tutaj, obecnie porośnięte sosnowym lasem, pozostałości grodziska położonego na wysokim, stromym cyplu, otoczonego niegdyś podwójnymi obronnymi wałami i fosą. Grodzisko pochodzi z VIII-IX wieku, ale zostało ponownie umocnione i wykorzystane (a na koniec zniszczone) przez Szwedów w XVII w. w trakcie tzw. „potopu” - stąd znane jest jako „Szwedzkie okopy”.

Punkt widokowy w Paryżu

Niepowtarzalny urok tego miejsca tworzy jego otoczenie – osada leży na zboczach wzgórza, otoczona jest ze wszystkich stron lasami, w których znaleźć można pozostałości licznych kopalni galmanu. Ze szczytu w pogodne dni roztacza się cudowny widok na pasmo Beskidu Żywieckiego z Babią Górą i Pilskiem oraz Tatry Zachodnie. Po wschodniej stronie Paryża biegnie głęboki parów, Wąwóz Sztuczki.

Szlak Dawnego Górnictwa

Oznaczona na niebiesko (poszczególne pętle: tenczyńska i rudniańska, na czarno) geologiczna ścieżka turystyczno-dydaktyczna, łącząca najciekawsze obiekty związane z historyczną eksploatacją węgla kamiennego w rejonie Tenczynka i Rudna. Surowiec ten wydobywano tu od końca XVIIIw. do poł. XXw. Na trasie poznać można również stanowiska geologiczne o podstawowym znaczeniu dla poznania budowy geologicznej obszaru krzeszowickiego - jednego z najciekawszych pod względem geologicznym i morfologicznym w Polsce.

Komentarzy: 1