Dawny browar Potockich - Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Tenczynek

Brama prowadząca do nieistniejących już Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Tenczynek
Brama prowadząca do nieistniejących już Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Tenczynek (fot. A.Sienieńska)
Adres pocztowy:
Tenczyńska 1
32-067 Tenczynek
Tagi:
przetwórstwo
browar
potocki
Koordynaty:
50.119
19.614
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika marta
Podziel sie:

W 1853 roku hrabia Adam Potocki uruchomił w Tenczynku nowoczesny browar z amerykańskim młynem parowym i piekarnią – produkowano tam wtedy gorzałkę, zwaną później wódką. Przez następne lata zakład trafiał w ręce kolejnych prywatnych właścicieli, wyrabiano tam rum, piwo, słód, gorzałkę.

W okresie międzywojnia browarem zarządzało Polskie Towarzystwo Handlowe.

Podczas niemieckiej okupacji zakłady zajmowały się produkcją marmolady. W 1945 roku wycofujące się wojska niemieckie zniszczyły zakład.

Po wojnie browar został upaństwowiony i wchłonięty przez zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego, znane przez ostatnie lata jako Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Tenczynek, produkujące soki, dżemy, sałatki, marynowane warzywa.

Po prywatyzacji przeprowadzonej w latach 90-tych nowym właścicielem "ZPOW Tenczynek" stał się przedsiębiorca - Tomasz Ożóg. Przez kolejne lata zakład zaczął bardzo dobrze prosperować, a jego produkty były znane nie tylko w Polsce ale i na rynkach zagranicznych. W 2008 firmę przejął Marek Jutkiewicz związany z marką Hoop, który przeprowadził w zakładzie szereg moderniazcji. Niestety działania te nie przywróciły temu przedsiębiorstwu dawnej świetności.

W 2011 roku firma ponownie zmieniła właściciela – nowy właściciel, Makarony Polskie S.A., wyprowadził produkcję z Tenczynka. 

W ostatnich miesiącach historia dopisała nowy akapit. Dawnym browarem w Tenczynku zainteresował się Marek Jakubiak, efektem tego zainteresowania jesto, że nowym właścicielem tego historycznego miejsca jest Grupa BRJ, która z powdzeniem postawiła na nogi takie perełki piwowarstwa jak Browar Ciechan, Bojanowo, nie mówiąc o Lwówku Śląskim. To bardzo dobre wieści dla Tenczynka, wieści niosą, że produkcja ruszy w ciągu roku.

Galeria

Dawny browar Potockich - Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Tenczynek - galeria zdjęć
  • Brama prowadząca do nieistniejących już Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Tenczynek

Komentarzy: 4

dnia pisze:

Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace :)

Obrazek użytkownika michalcah