Brama Siedlecka w Czernej

Odrestaurowana Brama Siedlecka z widoczną płaskorzeźbą
Odrestaurowana Brama Siedlecka z widoczną płaskorzeźbą
Tagi:
brama
furta
klasztor
karmelici
droga siedlecka
czerna
Koordynaty:
50.1629
19.64
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika macher
Podziel sie:

Brama Siedlecka wraz z przechodzącą nią drogą Siedlecką łączyła klasztor z folwarkiem zakonników położonym właśnie w Siedlcu. Wieś Siedlec miała być pierwotnie miejscem budowy klasztoru, z czasem jednak przekształciła się w folwark zwany dworem w Siedlcu i jako dobro Karmelitów pozostawała w ich władaniu.

W celu zapewnienia komunikacji i dostaw do karmelu w Czernej wybudowano zatem bitą drogę oraz przeprawę przez bardzo strome stoki Doliny Eliaszówki. Brama Siedlecka była głównym wejściem do tzw. małej klauzury, poniżej bramy a przed Diabelskim Mostem wybudowano z kolei furtę, której ruiny widoczne są do dziś od wschodniej strony mostu.

Okazała Brama Siedlecka od kilku lat zyskała nowy wygląd, odrestaurowano między innymi płaskorzeźby proroka Eliasza i św. Teresy od Jezusa. Bramą Siedlecką przebiega niebieski Szlak Rowerowy wokół Krzeszowic oraz czerwony szlak "Dróżki Karmelitańskie" oznakowany w 2006 roku.

Galeria

Brama Siedlecka w Czernej - galeria zdjęć
  • Odrestaurowana Brama Siedlecka z widoczną płaskorzeźbą
  • Droga Siedlecka z Bramą i murem od strony kopalni Czatkowice
  • Brama Siedlecka

Komentarzy: 1

dnia pisze:

Czy ktoś z odwiedzających zna może okoliczności remontu Bramy Siedleckiej? Czy ewentualnie mógłby podzielić się tą wiedzą tutaj?

Obrazek użytkownika macher