Bartlowa Góra - Szwedzka Droga

Widok na okolicę z Bartlowej Góry
Widok na okolicę z Bartlowej Góry (fot. M.Stasińska-Buczak)
Tagi:
grodzisko
szwedzi
szwedzka droga
Koordynaty:
50.1604
19.6166
Stroną opiekuje się:
Obrazek użytkownika macher
Podziel sie:

Zalesione wzgórze pomiędzy Krzeszowicami a Czerną, leżące w widłach potoków Krzeszówka i Miękinia, stanowi dobry punkt widokowy. Znajdują się tutaj, obecnie porośnięte sosnowym lasem, pozostałości grodziska położonego na wysokim, stromym cyplu, otoczonego niegdyś podwójnymi obronnymi wałami i fosą. Grodzisko pochodzi z VIII-IX wieku, ale zostało ponownie umocnione i wykorzystane (a na koniec zniszczone) przez Szwedów w XVII w. w trakcie tzw. „potopu” - stąd znane jest jako „Szwedzkie okopy”.
Jako że wzgórze to stanowiło dla Szwedów doskonały punkt do obserwacji zdobytego już zamku Tenczyn i doskonałą bazę wypadową do zdobycia kolejnych zamków (Lipowca w Babicach i w Pieskowej Skale) szwedzki król Karol Gustaw nakazał założenie tu obszernego obozu ufortyfikowanego potrójnym rzędem wałów. Zmusił też okolicznych mieszkańców, by u stóp obozu wybudowali gościniec prowadzący z Krzeszowic do Nowej Góry, gdzie znajdowały się liczne kopalnie rudy ołowiu, potrzebnego do wyrobu amunicji – trakt ten wiedzie przez grzbiet Bartlowej Góry i zwany jest obecnie „Szwedzką Drogą”.

Biegnie tędy fragment niebieskiego szlaku rowerowego.

Galeria

Bartlowa Góra - Szwedzka Droga - galeria zdjęć
  • Widok na okolicę z Bartlowej Góry

Komentarzy: 1

dnia pisze:

Podziwiam ludzi, którzy tak wspaniale wyszukują miejsca ciekawe, unikatowe, opisując je na tzw. stronach. Szkoda, że rowerzyści i piechurzy są w mniejszości, że tego typu miejsc i szlaków nie otacza się należnym im szacunkiem i opieką. Bo niechlubne ślady przypadkowych ludzi na szlaku widać po walających się tu i ówdzie śmieciach. Szkoda, że tylko niewielu u nas ludzi dorosło do turystyki

Obrazek użytkownika Julian